Trzecia zasada dynamiki Newtona

Pierwsza i druga zasada dynamiki Newtona mówią nam o ruchu ciała, gdy nie działa lub działa na nie siła. Zasady te nie określają, skąd pochodzą siły działające na ciało. Newton zrozumiał, że aby na ciało zadziałała siła, potrzebne jest jakieś inne ciało. To  inne ciało musi być w bezpośrednim kontakcie z danym ciałem, na które oddziałuje siłą. Zawsze jednak obowiązuje zasada:

Jeżeli jedno ciało działa pewną siłą na ciało drugie to ciało drugie oddziałuje na ciało pierwsze z siłą równą co do wartości, działającą w tym samym kierunku lecz mające przeciwny zwrot. III zasada dynamiki Newtona nazywana jest również zasadą akcji i reakcji oaz działania i przeciwdziałania.

Inna postać zasady dynamiki:

Każdej akcji towarzyszy przeciwnie skierowana reakcja.
Każde działanie wywołuje przeciwdziałanie.

Czyli:


Zauważyć trzeba, że siły nie równoważą się, mimo że są skierowane przeciwnie, ponieważ siły te są przyłożone do różnych ciał. 
Zasada ta stwierdza, że siły zawsze występują parami. Samolot odrzutowy działa siłą na odrzucane przez niego spaliny, natomiast spaliny działają na samolot taką samą siłą, ale w stronę przeciwną, dzięki temu samolot uzyskuje przyspieszenie i pokonuje opór powietrza.

Silniki odrzutowe działają na spaliny siłami o tych samych wartościach jak spaliny na silniki, lecz przeciwnie zwróconymi, F21=-F12. (z podr. "Fizyka i astronomia" M. Kozielskiego)

Ziemia przyciąga Księżyc siłą Fzk, również Księżyc przyciąga Ziemię siłą Fkz. Te dwie siły są sobie równe- co do wartości, lecz są przeciwnie zwrócone. (z podr. "Fizyka i astronomia" M. Kozielskiego)

Współczesne poglądy na istnienie sił są następujące: dwa ciała makroskopowe oddziałują na siebie poprzez oddziaływanie ich cząstek składowych. Oddziaływanie makroskopowe składa się z bardzo dużej liczby oddziaływań elementarnych. Dwie cząstki elementarne oddziałują poprzez wymianę trzeciej cząstki. Na przykład dwa elektrony odpychają się dzięki nieustannej wymianie trzeciej cząstki- fotonu wirtualnego. Taki foton nazywamy wirtualnym przede wszystkim dlatego, że istnieje w bardzo krótkim czasie. Wirtualne cząstki powstają i zaraz znikają. Istnieją w przedziale czasu zbyt krótkim, aby można było je zarejestrować w jakikolwiek sposób. Zwykły foton istnieje dostatecznie długo i dzięki temu można go zaobserwować. Cząstki wirtualne charakteryzują się jeszcze innymi własnościami, których opis wykracza poza zakres tego podręcznika.


Dwa elektrony odpychają się dzięki nieustannej emisji i absorpcji (czyli wymianie) fotonu. 
(z podr. "Fizyka i astronomia" M. Kozielskiego)


Zrozumiałe jest zatem, dlaczego foton przenosi taką samą siłę między dwoma elektronami. Byłoby dziwne, gdyby ten sam foton przekazywał różne siły elektronom.

Oddziaływanie elementarne

Oddziaływanie makroskopowe składa się z bardzo dużej liczby oddziaływań elementarnych.
Dwie cząstki elementarne oddziałują dzięki wymianie trzeciej cząstki.


Wszystkie informacje pochodzą z podręcznika M. Kozielskiego "Fizyka i astronomia"