Siła i Prawo Hooke'a

Siła jest to miara wzajemnego oddziaływania ciał.
Skutkami działania siły są przyśpieszenie i odkształcanie.
Obserwując zachowanie ciał w różnych sytuacjach, można stwierdzić, że siła działa wtedy, gdy ciało ulega odkształceniu, czyli deformacji lub gdy ciało doznaje przyśpieszenia, tzn. zmienia wartość lub kierunek prędkości. Skutki siły mogą występować także jednocześnie.
Im większe odkształcenie ciała, tym większa siłą je wywołała. Sprężyna szczególnie nadaje się do pomiaru siły, ponieważ jej wydłużenie  Δl jest tym większe, im większa siła F ją rozciąga (rys. 1)

Rys. 1 Przykład wydłużania sprężyny pod wpływem siły ciężkości obciążników z podr. "Fizyka i astronomia" M. Kozielskiego

W fizyce siła jest to wielkość fizyczna, określająca jak duże jest oddziaływania między określonymi ciałami. Na przykład trzymając sztangę, atleta działa na nią siłą równą sile ciężkości ciężarów o wartości Q = 600 N + 600 N = 1200 N (rys. 2)

Rys. 2 Atleta działający na sztangę siłą równą sile ciężkości ciężarów z podr. "Fizyka i astronomia" M. Kozielskiego


Prawo Hooke'a to prawo mechaniki określające zależność odkształceń od naprężenia. Głosi ono, że odkształcenie ciała pod wpływem działającej na nie siły jest wprost proporcjonalne do tej siły. Współczynnik między siłą a odkształceniem jest często nazywany współczynnikiem sprężystości.
k- współczynnik sprężystości

Do pomiaru siły często stosuje się siłomierz (rys. 3). Jest to sprężyna zaopatrzona w skalę z podziałką, na której można odczytać wartość wydłużenia sprężyny, która jest miarą działającej siły.

Rys. 3 Siłomierz z podr. "Fizyka i astronomia" M. Kozielskiego


Siła jest wektorem. Jeżeli na jakieś ciało działa kilka sił, to wypadkową siłę możemy wyznaczyć, korzystając z zasady składania wektorów. Każdą siłę możemy rozłożyć na siły składowe.

Wszystkie informacje pochodzą z podręcznika M. Kozielskiego "Fizyka i astronomia"