Siła bezwładności jest efektem wynikającym z przyspieszenia układu odniesienia. W każdym układzie poruszającym się z przyśpieszeniem występują siły bezwładności.
Siła bezwładności. Rys. http://www.fizykon.org/images_fiz/rys_sila_bezwladnosci_wektory.gif
Jeżeli układ odniesienia porusza się ruchem przyspieszonym względem otoczenia, wtedy z jego poziomu ciała w tym otoczeniu też poruszają się ruchem przyspieszonym (tylko skierowanym przeciwnie). Wygląda to tak samo jakby działała na nie jakaś siła. I właśnie sztucznie przypisana temu ruchowi siła jest siłą bezwładności.
Siła bezwładności jest równa:
Siła bezwładności jest siłą, która działa na ciało będące w układzie nieinercjalnym.
Minus we wzorze bierze się z faktu, że siła bezwładności działa przeciwnie do przyspieszenia układu nieinercjalnego.Układ inercjalny -układ odniesienia, względem którego każde ciało, niepodlegające zewnętrznemu oddziaływaniu z innymi ciałami, porusza się bez przyspieszenia (tzn. ruchem jednostajnym prostoliniowym lub pozostaje w spoczynku)
Układem nieinercjalnym jest układ związany z ciałem, które porusza się ruchem zmiennym lub krzywoliniowym względem innego inercjalnego układu odniesienia.
Siły bezwładności pojawiają się w różnych sytuacjach. Oto przykłady:
- Siła bezwładności podczas ruszania pojazdu - gdy samochód rusza do przodu siła bezwładności wciska pasażerów w fotel.
- Siła bezwładności podczas hamowania pojazdu - gdy samochód nagle hamuje, wtedy siła bezwładności rzuca pasażerem do przodu.
- Siła odśrodkowa - gdy siedzimy na wirującej karuzeli siła bezwładności ( nazywaa w tym przypadku "siłą odśrodkową") wypycha nas i przedmioty przez nas trzymane na zewnątrz okręgu.
Wszystkie informacje pochodzą ze strony: Fizykon.org