Galileusz jako pierwszy zrozumiał, że jeżeli usunąć przeszkody ruchu, to zniknie potrzeba podtrzymywania ruchu przez jakąkolwiek siłę. Ruch jednostajny prostoliniowy się będzie odbywać sam przez się, bez żadnej pomocy z zewnątrz.
No więc, co będzie się działo z ruchem ciała, gdy usuniemy wszystkie oddziaływania z innymi ciałami?
Jeśli weźmiemy, przykładowo, wózek toczący się po piasku, wkrótce się zatrzyma. Jeśli wózek położymy na gładkim podłożu, ruch będzie trwał zdecydowanie dłużej. Jeżeli jeszcze zmniejszymy tarcie, np. przez posmarowanie osi kół, wózek będzie poruszał się znacznie dłużej.
Gdy usuniemy wszystkie opory ruchu, wtedy wózek poruszać się będzie dowolnie długo ruchem bezwładnym. W ten sposób Galileusz doszedł do swojej idei bezwładnego ruchu ciał.
Izaak Newton, żyjący na przełomie XVII i XVIII w. przejął i rozwinął ideę Galileusza. Zagadnienie ruchu ciał ujął w swoim prawie bezwładności (lub inercji) jako pierwszą zasadę dynamiki, która brzmi:
Każde ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym, dopóki działanie innych ciał nie zmusi go do zmiany tego stanu.
Siła bezwładności to siła zawsze skierowana przeciwnie do siły działającej na układ. Przyspieszenie a, z jakim porusza się ciało względem układu ma taką samą wartość jak przyspieszenie całego układu a0.
![]() |
Siła bezwładności. Obrazek ze strony http://www.fizykon.org/dynamika/dyn_sila_bezwladnosci.htm |
Wszystkie informacje pochodzą z podręcznika M. Kozielskiego "Fizyka i astronomia"